Letiště Kotvrdovice

Letiště Kotvrdovice
Aktuální počasí - Datum a čas:   12.9.2024 - 21:38
Vítr: 10 kt (5 m/s)   Nárazy: 14 kt (7 m/s)   Směr: 340°   T: 7°C  Klubovna: 16.3°C
Základní data plochy SLZ Kotvrdovice:
Frekvence - 123,480 MHz, volací zn. KOTVRDOVICE RADIO
Poloha - 49°21´52´´N 016°47´14´´E Nadm. výška 556m / 1857ft
Dráha - 10/28, 600 x 45 m, tráva
AD: Okruh vždy severní (nad lesem mimo obce). Pozor 1,5 NE od plochy vysílač. Pojíždět po jižním okraji dráhy. Pozor na elektrický ohradník okolo RWY (výška 70cm). Při přistání na 28 pozor na turbulenci od lesa.
NOISE: Nelétat nad obcí Kotvrdovice! Min. výška letu nad CHKO Moravský kras 500m / 1670ft AGL.


Ergo Pojišťovna




Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání


DRAKIÁDA NA LETIŠTI

V neděli 6. října bude od 15. hodin na letišti DRAKIÁDA. Letadla nechte v hangáru, vezměte si na letiště zajímavé i obyčejné draky a pojďte si zalétat. Pořádá obec Kotvrdovice ve spolupráci s naším klubem.

 !!!! LETIŠTĚ JE OD 14.30 hod UZAVŘENO !!!!

 

 

Video a fotky ze sletu 2024


 

Udělali jste nějaké fotky nebo video? Pošlete nám je.

Navigační soutěž Kotvrdovice 2024

Třetí červencovou sobotu se Pohár Petra Tučka přehoupl do své druhé poloviny šestým kolem navigační soutěže v Kotvrdovicích. Tato soutěž v motorovém létání na letišti v srdci Moravského krasu nesla podtitul Memoriál Franty Jakubce.

Příprava trati probíhala týden před soutěží, kdy přecházela od jihu bouřková fronta. Fotografie byly čerstvé a díky oblačnosti neměly ostré stíny, které by umožnily odhadnout směr letu, a tím i rameno trati, na kterém byly pořízené. V předvečer soutěže dorazilo několik sportovců, aby na letišti přespali a mohli startovat hned po ranním briefingu. Večer poseděli u táboráku, kde se mluvilo hlavně o létání, a došlo i na diskuse o nadcházejícím mistrovství světa v Anglii, na které většina sportovců odlétala přímo z kotvrdovické soutěže.

Už od rána foukal boční vítr o síle 10 kt. Bylo zataženo, takže nebylo horko. Před sedmou začaly přilétat první posádky. V 7:30 bylo před klubovnou 7 posádek, které netrpělivě poslouchaly zadání navigační soutěže. Letělo se po známé trati s vyhledáváním a zakreslováním objektů.

Foto: Zdeněk Moravec - Pernštejn

Po vzletu z dráhy 28 se nemuselo moc kličkovat, protože vstupní bod byl téměř v přímém směru. Byl na křižovatce v Nových Dvorech a byl na něm umístěn první znak “trojúhelník”. Od křižovatky se pokračovalo dál na západ, nejdříve k vysílači v Hlubokých Dvorech a poté k hradu Pernštejn. Následoval oblouk na sever přes Bystřici nad Pernštejnem až k Vírské přehradě. Pak se s druhou sadou fotek zamířilo zpět na východ. Pro správný odhad směru se dala použít vodní nádrž Křetínka. Kousek za ní, u Letovic, byl otočný bod na železničním mostu a konstrukci s hradly a návěstidly. Pro jistotu k němu byla i fotka. Poté měli soutěžící kopírovat železnici až na nádraží ve Skalici. Na posledním ramenu se nabral kurz na Kojál. Výstupní bod trati byl na křižovatce v Lipovci, kde byl druhý znak. Na závěr zbývalo vstoupit do polohy po větru levého okruhu dráhy 10 a přistát s běžícím motorem do vytyčeného decku bez dobrždění. Sílu bočního větru na přistání ukazoval kromě pytle i prach za kombajnem, který sklízel obilí na sousedním poli.

Foto: Mirek Flek - Stojánka

Po prvním briefingu nastal ten správný šrumec. Část posádek byla na přípravě, některé se chystaly ke vzletu, další posádky přilétaly na hlavní briefing. Do toho posádka Zenairu zjistila, že má píchlé kolo, takže odstoupila. O hodinu později už bylo kolo zalepené, takže se mohli zase zapojit do soutěže. S posádkami, které se střídaly na letadlech, jsme se domluvili na individuálních briefingáchích tak, aby se na ně nemuselo dlouho čekat s vyhodnocením a vyhlášením. Mezitím jedna posádka odstoupila kvůli závadě na podvozku. Druhá jednočlenná posádka, která měla na stejném éru letět, se přesunula k jiné posádce, a tím do dvoumístné kategorie.

Hlavní briefing začal přesně v 10:00 a zúčastnilo se ho dalších 20 posádek. Po zadání úkolů se posádky se sportovním zápalem pustily do počítání, zakreslování časů do mapy a odhadování poloh fotek. Po 94 km mezi VBT a KBT a přesném přistání zbývalo už jen vyhodnocení loggerů a fotek. Zatímco rozhodčí usilovně přepisovali všechny výsledky do počítače, soutěžící měli čas vydechnout, dát si k obědu řízky a popovídat si se stejně naladěnými lidmi o leteckém sportu. Záhy byly vyvěšeny předběžné výsledky. Po drobných opravách se s úderem třetí hodiny odpolední vyhlašovali vítězové.

Foto: Jozef Mlích - Vítězové v rekreační kategorii

Ve sportovní kategorii vyhrál v jednosedadlovkách Jan Pařez. Ve dvousedadlovkách první příčku obsadili Filip Vita s Tomášem Procházkou. Za první místo v rekreační kategorii si hlavní cenu, salámové letadlo, odnesla domácí posádka Tomáš Dorazil a Andrej Souček. Gratulujeme!

Navigační soutěže 2024

Letos budou Kotvrdovice opět hostit navigační soutěž z Poháru Petra Tučka. Termín letošní soutěže byl stanovený na 20. července

Video a fotky ze sletu 2023


 

Udělali jste nějaké fotky nebo video? Pošlete nám je.

Na letišti byl zřízen přijímač jednotek OGN/FLARM

Od  8.srpna 2023 je na našem letišti díky iniciativě Mirka, Ondry a Zdenka nainstalován přijímač dat z jednotek Open Glider Network (OGN) a FLARM. Systém se stává z antény přijímající v pásmu 868 MHz, SAW filtru, zesilovače a příjímače zapojeného do mikropočítače, který dále provádí zpracování a dekódování signálů.

Přijímač tak pomůže ve sledování letadel a větroňů vybavených OGN/FLARM jednotkami poblíž našeho letiště a také našich letadel, která jsou postupně vysílači OGN vybavována.Dále Vás může toto zařízení za letu informovat o poloze a provozu letadel vybavených tímto vysílačem. Kdo by měl zájem svoje letadlo vysílačem vybavil, může se na autory instalace s důvěrou obrátit.

Zdenek

Data (letadla) z celosvětové sítě OGN lze sledovat na těchto adresách:

http://glidertracker.org/

http://live.glidernet.org/

https://www.gliderradar.com/

Historická vozidla na letišti Kotvrdovice

V sobotu 6. května 2023 se uskuteční jízda historických automobilů a motocyklů u příležitosti sta let od založení Československého autoklubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). Startovat se bude od 9.00 hodin u Technického muzea v Brně-Králově Poli. Od 13.00 hodin se na letišti Tri sudy v Kotvrdovicích uskuteční symbolické setkání dvou a jednostopých veteránů a letecké techniky. Vedle obhlídky krásných strojů poháněných spalovacími motory zazní také výklad o dějinách a klíčových osobnostech ČAMS a informatorium o historii a současnosti kotvrdovického letiště. Vstup na akci ke pro všechny zájemce volný.

 

Slet ULL a den otevřených hangárů - sobota 3. září 2022

Děkujeme za návštěvu podívejte se na fotky ze sletu.

Článek v Blanenském deníku: Nebe nad Kotvrdovicemi obsadila ultralehká letadla. Bavila i letecká akrobacie

Navigační soutěž Kotvrdovice 2022

Po dvou leté pauze ožilo kotvrdovické letiště opět navigační soutěží Poháru Petra Tučka. Sedmé kolo pohárové soutěže se konalo o prvním srpnovém víkendu a mělo podtitul Memoriál Františka Jakubce po zakladateli letiště a leteckého klubu Blansko.

Předpověď počasí na sobotu slibovala přechod studené fronty a s ní spojené bouřky přes celé území Česka od západu na východ. Dopolední přílety a briefing tedy nemohli proběhnout a rozhodnutí o změně termínu na neděli padlo už v pátek dopoledne.


windy.com

Nedělní předpověď slibovala klidné počasí bez deště a mírný severovýchodní vítr, který měl během dne mírně zesilovat.

První posádky dorazily před půl osmou ráno, kdy byl první briefing. Tři posádky přiletěly a jedna přijela autem. Než si udělaly navigační přípravu, tak jim přiletělo i letadlo. O hodinu později byl druhý briefing pro další tři posádky. Mezitím začaly první odlety na soutěžní na trať. S úderem desáté hodiny začal hlavní a poslední briefing se všemi ostatními posádkami.

 

Trať letos vedla severně od letiště a měla bezmála 100 kilometrů. Vstupní bod byl hned za Kojálem, na benzínce v Lipovci. Jako otočňáky posloužily rybník a vlek na konci sjezdovky. Směrem na sever se letělo nad poměrně komplikovaným terénem. Po pravé straně byl krásný výhled na hrad Bouzov, který ale byl víc než jeden a půl kilometru od trati, takže si ho soutěžící možná ani nevšimli.


Foto: Zdenek Moravec

Na železničním nadjezdu v Mohelnici se vyměnili fotky na druhou sadu a udělala se procedurální zatáčka. Pak se letělo se zpět na jih na letiště. Cestou se proletělo nad zámkem v Náměšti na Hané, který už jako otočňák soutěžící nemohli minout. Dál se pokračovalo přímo na Kojál. Poslední otočňák byl kostelík ve Stínavě. Ze Stínavy se letělo na větrnou elektrárnu v Protivanově a dál na koncový bod trati ranč Kopaniny.



Foto: Zdenek Moravec

Po přistání mělo následovat přistání do decku, které se kvůli silnému větru zrušilo. Po přistání se přestali potit soutěžící a začali se potit rozhodčí. Loggery se bránily stažení záznamu letu. Nakonec se bohužel jeden nepodařilo stáhnout, takže místní posádka ztratila naději na bednu. Některé fotografie byly do mapy zakreslené nepřesně a o to víc soutěžící přemlouvali rozhodčí, aby přimhouřili aspoň jedno oko. Ti byli ale nekompromisní.


Zatímco se rozhodčí trápili se sestavením celkového pořadí, si mohli soutěžící dát oběd, dotankovat svůj stroj, odpočinout si a prohodit pár slov s dalšími lidmi postiženými láskou k leteckému sportu. Nakonec zbývalo nadepsat a předat diplomy. Honza Václavík nakreslil obrázek Zlínu Z226 Trenér, který posloužil jako podklad pro diplom, který na památku dostaly všechny posádky na stupních vítězů.


Nakreslil: Honza Václavík

Ve sportovní kategorii letos zvítězil Olda Štumbauer s Karolínou Pacákovou jako navigátorkou. K vítězství si doletěli na stroji Ekolot KR-030 Topaz. Sportovci dali dohromady i kategorii „jednoskoček“, kde ze tří posádek vyhrál Tomáš Příhoda na Sově. Vítězný diplom v rekreační kategorii a letadlo postavené z klobás putovalo do Kroměříže. Do žluté Máji si ho naložili Martin Přikryl a Radek Steiger. Gratulujeme!

 

Fotky z blaníka a drakiády

A je to!

Rekonstrukce je u konce. Podařilo se nejen to, co bylo v plánu, ale i něco navíc. Vše začalo v druhé polovině června výměnou oken a dveří, pak bouráním krbu. Následovalo zateplení objektu, nová fasáda , nová dlažba pod pergolou a kolem budovy, výměna podlahové krytiny se zateplením v klubovně, nová krbová kamna a vymalování. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci, někdo více, někdo méně, ale každá pomoc byla vítaná. Provést celý rozsah prací dodavatelsky by nebylo možné. Teď nás čeká jen kolaudace. Termín asi 2. poloviná září - upřesníme na stránkách.

Díky Zdenek

Počasí na letišti na mobilu

Andrej vyvořil aplikaci pro Android, pomocí které lze sledovat počasí na letišti.

Návod na instalaci:
1. Stáhněte a spusťte aplikaci.
2. Verifikujte se e-mailem, který máte uveden u Vašeho členského účtu na těchto stánkách.
3. Ve widgetech najdete "Počasí Kotvrdovice". Ten umístěte, kam potřebujete. Po klepnutí na widget se počasí aktualizuje.

Alarm na letišti

Od neděle 22. října funguje na letišti zabezpečovací zařízení. Pokud přijdete na letiště a na věži bliká oranžový maják a nad vchodem svítí dvě červené LEDky,  tak je zakódováno a je potřeba letiště odblokovat. Jinak způsobíte poplach, případně i výjezd ostrahy na letiště!

Odblokování lze provést několika způsoby, nejjednodušší je asi použít čip, který máme na tankování benzinu, případně můžete dostat druhý.

Bližší info jsem poslal emailem a jak se sejdeme na letišti, uděláme školení k ovládání alarmu.

V případě poplachu mě zavolejte.

Letu zdar          Zdenek

Nový systém TANKOVÁNÍ

V úterý 8.8. byl spuštěn nový systém tankování na našem letišti. To znamená, že bez čipu už si nenatankujete !!! 

Pokud nemáte svůj čip (nebo není čip v letadle které si půjčujete), obraťte se na Ondry Barše nebo Zdeňka Moravce.

Pergola 2017

V sobotu jsme se  sešli na opravě pergoly. Kolem 8 hodiny přišli na letiště jak nahlášení, tak i nenahlášení pomocnící (ti měli smůlu že s nimi nebylo počítáno s obědem) a začali jsme pergolu demontovat. Po 2 hod. jsme poškozenou krytinu odstranili  a začali s pokládkou nové. Položili jsme nejprve dlouhé tabule a kolem 12,30  jsme si udělali přestávku na oběd. Vše vypadalo, že budeme brzy hotoví a po obědě jsme pokračovali. Rozdělili jsme se  na dvě party, jedna pokládala pravou a druhá levou stranu pergoly. Vše šlo dobře, řezačí krátili tabule na míru téměř bez reklamací ale čas běžel rychleji, než jsem předpokládali. Ještě že počastí vyšlo, nebyl vítr a postrašilo nás jen pár kapek, i když v okoli pěkně sprchlo. V 19,30 jsme s Tomášem a Arnoštem připevnili poslední tabuli a pergola byla hotová. Mezi tím zbytek teamu poklidil pracoviště a mohli jsme začít slavit. Únava všech byla značná ( téměř 12 hod a s cestou i víc) tak to bylo jak když do vrabců střelí. Někteří tam nechali i nářadí ( aku šroubovák, nabiječku) jak spěchali domů. Nevadí, oslavíme příště pod novou pergolou.

 

Děkuji všem za vydatnou pomoc.           Zdenek 

Oblet ČR 2017

Výlety do Rakouska

Skvělá zpráva pro piloty ultralehkých letadel dorazila z Rakouska. Od středy 1. března 2017, smí do vzdušného prostoru této alpské země vstupovat ultralehké stroje, padáky a závěsné kluzáky podle nových podmínek. Akční radius těchto letadel a jejich pilotů se tím významně rozšiřuje. 

Povolení se týká ultralehkých letadel, které odpovídají UL třídě UL(A), UL (G) nebo UL (T) a jsou registrovány v těchto zemích: Spolková republika Německo, Chorvatsko, Slovenská republika, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko. Kromě ultralehkých letadel se toto povolení vztahuje i na padáky (registrované v celkem 22 zemích včetně ČR) a padákové a závěsné kluzáky (z celkem 20 zemí). 

Oznámilo to Spolkové ministerstvo dopravy, inovací a technologií zákonným předpisem BGBI. II Nr. 49/2017 ze 14. února 2017. 

Na piloty a jejich UL registrované mimo Rakouskou republiku se vztahují v případě letu do Rakouska tyto minimální požadavky:  

  • imatrikulace na trupu o minimální velikosti 5 cm
  • štítek s výrobním číslem a imatrikulací
  • technický průkaz /osvědčení letové způsobilosti
  • letadlová kniha s dokladem o pravidelné údržbě
  • provozní a letová kniha se všemi předepsanými údaji (NCO)
  • doklad o poslední údržbě
  • hlukový certifikát s hodnotou menší jak 70 dBA ve vzletovém režimu
  • pilotní průkaz té země, kde je UL registrován
  • zdravotní průkaz
  • ELT nebo PLB
  • pojistka
  • registrace radiostanice a povolení k její obsluze
  • ostatní povinná výbava stroje podle rakouských zákonů 

Toto povolení k letům UL se nevztahuje

  • testovací a zkušební lety
  • lety experimentálních letadel
  • lety za úplatu
© 2016 Letiště TŘI SUDY Kotvrdovice