Letiště Kotvrdovice

Letiště Kotvrdovice

Navigační soutěž - sobota 12. září 2020

Druhý zářijový víkend proběhla na letišti v Kotvrdovicích navigační soutěž Poháru Petra Tučka. Objednané počasí dorazilo tak akorát na čas. Při příletu byla některá údolí přikrytá mlhou, ale i ta se s postupujícím sluníčkem rozpadla. Čas prvního briefingu jsme stanovili na 7:30, tedy hodinu po východu slunce. První start byl naplánovaný až na 9:30 tak, aby se posádky přilétající na druhý briefing na desátou nepotkali se soutěžícími vracejícími se z trati.

Co se letělo

Úkolem soutěžních posádek byl let po známé trati s vyhledáváním objektů. Po průletu koncovým bodem následovala přesnost kroužení a přistání do decku bez dobrždění. Z letového zapisovače se pak vyhodnotil čas na jednotlivých otočných bodech a průlet tajnými brankami. Součástí zadání bylo 16 fotek, které soutěžící zaznamenali do mapy. Na trati byli vytyčené tři znaky: římská trojka III, římská dvojka II a trojúhelník ▲.

Uprostřed trati jsme měli navigační výstrahu na navijákový provoz paraglajdistů, kteří nám ale nakonec ponechali volné nebe a navijákové starty dělali jinde. Děkujeme!

Trať pro navigační soutěž zvládne namalovat i malé dítě. Zaletět ji a neztratit se vyžaduje trošku šikovnosti v srovnávací navigaci. Ztratit se a najít se než vám dojde palivo, je pak téměř nadlidský úkol. Všem posádkám se to ale nakonec úspěšně podařilo.

Úloha přesného kroužení

Jedna z úloh, kterou jsme připravovali na mistrovství světa v navigačním létání v Hosíně, byla přesnost kroužení. Její vyhodnocení jsme si naostro zkusili právě v Kotvrdovicích. V podstatě nikdo o této úloze předtím neslyšel. Takže jak se to letí? Pořadatel zvolí nějaký bod. V našem případě to byla rozhledna Podvrší u Veselice. Letí se přímo na tento bod po jeho přeletění se zahájí kroužení. Po prvním protnutí příletové trajektorie se začne měřit poloměr. Po druhém protnutí příletové trajektorie se měřením poloměru skončí. Na základě největší a nejmenší hodnoty se vypočítá bodové hodnocení podle následujícího vzorce:

Body =( Rmin/Rmax- 0,5)⋅ 400

Současně by poloměr kružnice nesmí být menší než 200 metrů a větší než 750 metrů. Kvůli bezpečnosti jsme se na briefingu navíc domluvili, že budeme všichni kroužit stejným směrem.

V případě, že fouká, tak je samozřejmě potřeba zatáčku proti větru víc natahovat a po větru zase zkracovat a proletět ji s větším náklonem, tak aby to na záznamu vypadalo co nejvíc kulaté.

(a) (b) (c) (d)

A jak se tohoto úkolu zhostili soutěžící? Určitě velmi dobře! Velká většina pochopila co se po nich chce a zaletěla úlohu podle zadání, tak jako je to na obrázku (a). Část z nich neodhadla poloměr kroužení, někteří kroužili skoro jeden a půl kilometru od rozhledny. Jiní zase nedotočili celých 360° kružnice. V horším případě vůbec neprotnuli příletovou trajektorii dvakrát, takže nebylo možné ji vyhodnotit - viz. obrázek (b). V lepším případě protnuli příletovou trajektorii dál od středu, tak jako je to na obrázku (c), a pokazili si tím dobrý výsledek. V případě, že se neproletí přímo nad otočným bodem, ale přiletí se po tečně, tak jak je to na obrázku (d), tak hrozí, že nedojde ke dvojímu protnutí příletové trajektorie a nebude možné vyhodnotit úlohu.

Vyhodnocení fotek

Pro soutěžící jsme měli přichystané ještě další překvapení. Tím bylo elektronické vyhodnocení vyhledávání fotek. Po přistání soutěžící prostě naklikají do mapy polohu jednotlivých fotek a vypočítá se vzdálenost zaznamenané polohy od skutečné. Bohužel se ukázalo, že to trvá výrazně déle než papírové vyhodnocení, takže jsme to nakonec udělali “po staru”.

A jak to všechno dopadlo? Přece dobře! Na soutěži se počítalo, měřilo, kreslilo, a samozřejmě létalo. Po odletění trati se odpočívalo, povídalo a jedlo. Na konec se gratulovalo a předávali se ceny. Celou dobu se to všechno fotilo, natáčelo a dokumentovalo. Celá galerie fotek a videa jsou k vidění na webu letiště Kotvrdovice. Tabulka výsledků je k vidění na webu laa.



facebook twitter

© 2016 Letiště TŘI SUDY Kotvrdovice