Letiště Kotvrdovice

Letiště Kotvrdovice
Aktuální počasí - Datum a čas:   19.7.2019 - 6:21
Vítr: 3 kt (2 m/s)    Nárazy: 5 kt (2 m/s)    Směr: 160°    T: 18°C
Základní data plochy SLZ Kotvrdovice:
Frekvence - 123,480 MHz, volací zn. KOTVRDOVICE RADIO
Poloha - 49°21´52´´N 016°47´14´´E Nadm. výška 556m / 1857ft
Dráha - 10/28, 600 x 45 m, tráva
AD: Okruh vždy severní (nad lesem mimo obce). Pozor 1,5 NE od plochy vysílač. Pojíždět po jižním okraji dráhy. Pozor na elektrický ohradník okolo RWY (výška 70cm). Při přistání na 28 pozor na turbulenci od lesa.
NOISE: Nelétat nad obcí Kotvrdovice! Min. výška letu nad CHKO Moravský kras 500m / 1670ft AGL.

Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání


Utopenci 2019

V sobotu 16.2. proběhl již 18tý ročník soutěže o nejlepšího utopence na našem letišti.

Vzorků bylo požehnaně - celkem 27 připravených chutných talířů. Ochutnávalo se, hodnotilo, a celkem 42 ochutnávačů dospělo k těmto výsledkům:

1. místo - Gusta Vrbacký s 78 body

2. místo - R. Dvořák s 64 body

3. místo - Ondra Barša s 59 body

Utopenci 2019

Další "těsné" body jsou zde:  Kompletní výsledky

Počasí na letišti na mobilu

Andrej vyvořil aplikaci pro Android, pomocí které lze sledovat počasí na letišti.

Návod na instalaci:
1. Stáhněte a spusťte aplikaci.
2. Verifikujte se e-mailem, který máte uveden u Vašeho členského účtu na těchto stánkách.
3. Ve widgetech najdete "Počasí Kotvrdovice". Ten umístěte, kam potřebujete. Po klepnutí na widget se počasí aktualizuje.

Ohlédnutí za sobotním sletem ...

Děkujeme všem, kteří přiletěli, přijeli nebo přišli na náš den otevřených dveří. Celkem 53 letadel a mnoho návštěvníků vytvořilo super atmosféru.

Děkujeme i za Vaše fotky na internetu, např.


- fotky od "janek-cz" : https://janek-cz.rajce.idnes.cz/Slet_ULL-Kotvrdovice-18.8.2018/
- fotky od Miloše Jenčíka : http://airfoto.jencik.net/foto166.php
- fotky od Mikra Fleka:


Navigační soutěž 13. května 2018

V neděli 13. května proběhlo na letišti v Kotvrdovicích 2. kolo navigačního Poháru Petra Tučka. Nádherné počasí přivítalo v Kotvrdovicích 24 posádek, některé už na „první rundu“ – tj. na ranní brífink v 7 hodin!


I přes velký počet posádek se soutěžilo pouze ve dvou kategoriích, a sice rekreační AL2 a sportovní AL2. V ostatních (rekreační AL1, sportovní AL1 a v nové kategorii nad 100 let kumulovaného věku) byly pouze 2 posádky.
Po odkladu z původní soboty, se neděle ukázala jako fajn den, protož sobotní předpověď - ranní mlhy, kouřmo, odpolední lokální přeháňky a bouřky, by neumožnily přílety i odlety vzdálenějších posádek. Meteorologům předpověď tentokrát vyšla a slunečná neděle vítala účastníky poháru klidným letem.
Krátce po sedmé proběhl ranním brífink a první posádky začaly připravovat své podklady k letu. V první várce odstartovalo 6 letounů. Započal tak maraton startů, hledání křižovatek, vesnic, kolejí, rybníků, fotek a znaků a v neposlední řadě honění posledních bodů při přistání do decku.


V Kotvrdovicích je už zvykem že je větrno, kupodivu tento rok se vítr ukázal celkem stálý, takže všechny starty byly z dráhy 28 a přistání na oblíbenou 10.
Za podobu tratě můžeme poděkovat Pepovi Mlíchovi, který se již potřetí ujal jejího sestavování. Letěli jsme trať, na které se relativně dobře udržovaly kurzy, i když asi 40km úsek, který máte letět rovně, není až tak jednoduchý, zvláště když má člověk hledat na zemi znaky a najednou zjistí, že málem zbořil vysílač :-). Využití nedostavěné „Hitlerovy dálnice“ v jediném oblouku na trati alespoň přespolním ukázalo další zajímavost v našem regionu.
Sluníčko se pěkně rozehřálo a pár minut po přistání poslední posádky z „první rundy“ proběl přesně v 10 hodin hlavní brífink. To už naše „malá“ stojánka praskala ve švech pod náporem 24 letounů všech možných kategorií a výrobců. Rozpaloval se gril s prvními klobáskami a steaky a samoobslužné malinové nealko také teklo proudem.
Stříhalo se, lepilo, plotovalo, počítalo a pokukovalo po těch, co již přistáli. Kolem druhé hodiny odpoledne, přistála poslední posádka, a jak bývá v Kotvrdovicích zvykem, do 20 minut se již vyhlašovaly výsledky. Vloudila se sice malá chybička v pořadí sportovců, ale ta byla obratem opravena. Přední místa v kategorii rekre dvojic byla hodně natěsno. Celkové bodové hodnocení posádek, které se umístily na prvních místech, svědčí o dobré a vyrovnané úrovni soutěžících. Za vítěznou posádkou Zeman-Prokop se s minimálním rozdílem bodů umístila posádka Šimík-Šimík a třetí Dorazil – Souček. Rozdíl 112 ti bodů dělil první a třetí místo.


Vždy se ale musí něco nepodařit. Nebyl sice pátek třináctého, ale neděle... Bill Gates nezklamal a na počítači, na kterém se zpracovávaly výsledky, se spustila jeho poslední velká aktualizace, která krásně umrtvila PC a muselo se přeinstalovat. Takže naše první velká omluva za pozdní zveřejnění výsledků na internetu. Další dvě věci, které se nám nepodařily a bohužel tentokráte naší vinou, byly špatně spočítané penalizace za časové a prostorové brány (místo 3% jsme počítali 2 body za každou sekundu), a také to, že jsme v rámci rychlého vyhlášení (některé posádky spěchaly domů) nedodrželi 30 min. limit zveřejnění výsledků před vyhlášením, ale pouze 15. Tak se podruhé omlouváme a slibujeme, že se z našich chyb napříště poučíme. :)
Co říci na závěr? Počasí vyšlo, všichni doletěli k nám, trefili zpátky z tratě, v pořádku odletěli domů. Žádné ulomené podvozky, polámané vrtule a podobné nepříjemnosti. Když pomineme poslední odstavec o administrativě, tak za tým kotvrdovického letiště vládne dobrý pocit a spokojenost. Doufáme, že se  všichni soutěžící vraceli domů s dobrým pocitem. Létáme pro radost a to i soutěže. Není tedy důležité, jestli posádka skončí první nebo poslední.
(PS: samozřejmě je :-) )

Zdeněk Moravec a Ondřej Barša

Pohár Petra Tučka 2018

 Soutěže se létají ve dvou kategoriích, sportovní (A) a rekreační (B). Kategorie B je určena pro začínající soutěžní piloty a sportovní kategorie je určena především pro reprezentanty nebo zkušené piloty.

Termíny soutěží v roce 2018

 

kolo letiště 2018 termíny Kola v rámci MČR
0 Navigační seminář HB 28.4.2018  
1 Havlíčkův Brod 29.4.2018 MČR
2 Kotvrdovice 12.5.2018  
3 Kraví Hora 26.5.2018 MČR
4 Letňany 9.6.2018 MČR
5 Soběslav 23.6.2018  
6 Hosín 7.7.2018  
7 Hradec Králové 21.7.2018 MČR
8 Hať u Hlučína 4.8.2018  
9 Cheb 1.9.2018  
10 Břeclav 15.9.2018 MČR

Utopenci 2018

V sobotu 3.2. proběhl již 17tý ročník soutěže o nejlepšího utopence na našem letišti.

Vzorků bylo požehnaně - celkem 22 připravených chutných talířů. Ochutnávalo se, hodnotilo, a celkem 40 ochutnávačů dospělo k těmto výsledkům:

1. místo - Ondra Barša se 40ti body

2. místo - Gusta Vrbacký se 39ti body

3. místo - Jan Váňa se 38mi body

utopenci 2018

Další "těsné" body jsou zde:  Kompletní výsledky

Soutěž o nejlepší slivovici

V sobotu 30. prosince proběhla na letovickém letišti tradiční předsilovestrovská soutěž o nejlepší slivovici.

26 soutěžních vzorků bylo výzvou pro tradičně dobře se umísťující team z našeho letiště.  Své vzorky přihlásili Ivoš, Lojza, Ota, a Zdenek, ostatní jen hodnotili. Všechny vzorky se umístili v první desítce a první dvě místa jsme obsadili v pořadí Zdenek a Ota. Tak se nám to zase povedlo!

Dík kamarádům z Letovic za hezkou soutěž a Zdenkovi Červinkovi za chutná kolena.

                                                                                                                          Zdenek

Alarm na letišti

Od neděle 22. října funguje na letišti zabezpečovací zařízení. Pokud přijdete na letiště a na věži bliká oranžový maják a nad vchodem svítí dvě červené LEDky,  tak je zakódováno a je potřeba letiště odblokovat. Jinak způsobíte poplach, případně i výjezd ostrahy na letiště!

Odblokování lze provést několika způsoby, nejjednodušší je asi použít čip, který máme na tankování benzinu, případně můžete dostat druhý.

Bližší info jsem poslal emailem a jak se sejdeme na letišti, uděláme školení k ovládání alarmu.

V případě poplachu mě zavolejte.

Letu zdar          Zdenek

LAA ČR Sobě - Jihlava 2017

Nový systém TANKOVÁNÍ

V úterý 8.8. byl spuštěn nový systém tankování na našem letišti. To znamená, že bez čipu už si nenatankujete !!! 

Pokud nemáte svůj čip (nebo není čip v letadle které si půjčujete), obraťte se na Ondry Barše nebo Zdeňka Moravce.

Pergola 2017

V sobotu jsme se  sešli na opravě pergoly. Kolem 8 hodiny přišli na letiště jak nahlášení, tak i nenahlášení pomocnící (ti měli smůlu že s nimi nebylo počítáno s obědem) a začali jsme pergolu demontovat. Po 2 hod. jsme poškozenou krytinu odstranili  a začali s pokládkou nové. Položili jsme nejprve dlouhé tabule a kolem 12,30  jsme si udělali přestávku na oběd. Vše vypadalo, že budeme brzy hotoví a po obědě jsme pokračovali. Rozdělili jsme se  na dvě party, jedna pokládala pravou a druhá levou stranu pergoly. Vše šlo dobře, řezačí krátili tabule na míru téměř bez reklamací ale čas běžel rychleji, než jsem předpokládali. Ještě že počastí vyšlo, nebyl vítr a postrašilo nás jen pár kapek, i když v okoli pěkně sprchlo. V 19,30 jsme s Tomášem a Arnoštem připevnili poslední tabuli a pergola byla hotová. Mezi tím zbytek teamu poklidil pracoviště a mohli jsme začít slavit. Únava všech byla značná ( téměř 12 hod a s cestou i víc) tak to bylo jak když do vrabců střelí. Někteří tam nechali i nářadí ( aku šroubovák, nabiječku) jak spěchali domů. Nevadí, oslavíme příště pod novou pergolou.

 

Děkuji všem za vydatnou pomoc.           Zdenek 

Oblet ČR 2017

Letištní bar - stav konta

Viz tabulka v sekci pro členy.

Výlety do Rakouska

Skvělá zpráva pro piloty ultralehkých letadel dorazila z Rakouska. Od středy 1. března 2017, smí do vzdušného prostoru této alpské země vstupovat ultralehké stroje, padáky a závěsné kluzáky podle nových podmínek. Akční radius těchto letadel a jejich pilotů se tím významně rozšiřuje. 

Povolení se týká ultralehkých letadel, které odpovídají UL třídě UL(A), UL (G) nebo UL (T) a jsou registrovány v těchto zemích: Spolková republika Německo, Chorvatsko, Slovenská republika, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko. Kromě ultralehkých letadel se toto povolení vztahuje i na padáky (registrované v celkem 22 zemích včetně ČR) a padákové a závěsné kluzáky (z celkem 20 zemí). 

Oznámilo to Spolkové ministerstvo dopravy, inovací a technologií zákonným předpisem BGBI. II Nr. 49/2017 ze 14. února 2017. 

Na piloty a jejich UL registrované mimo Rakouskou republiku se vztahují v případě letu do Rakouska tyto minimální požadavky:  

 • imatrikulace na trupu o minimální velikosti 5 cm
 • štítek s výrobním číslem a imatrikulací
 • technický průkaz /osvědčení letové způsobilosti
 • letadlová kniha s dokladem o pravidelné údržbě
 • provozní a letová kniha se všemi předepsanými údaji (NCO)
 • doklad o poslední údržbě
 • hlukový certifikát s hodnotou menší jak 70 dBA ve vzletovém režimu
 • pilotní průkaz té země, kde je UL registrován
 • zdravotní průkaz
 • ELT nebo PLB
 • pojistka
 • registrace radiostanice a povolení k její obsluze
 • ostatní povinná výbava stroje podle rakouských zákonů 

Toto povolení k letům UL se nevztahuje

 • testovací a zkušební lety
 • lety experimentálních letadel
 • lety za úplatu

Toulky zimní Vysočinou

© 2016 Letiště TŘI SUDY Kotvrdovice